“Алтай түншлэл-2017” үзэсгэлэн худалдаа 14 дэхь жилдээ зохион байгууллаа.

Орон нутгийн үйлдвэрлэгчдийг дэмжих, хүн амын хүнсний хангамжийг сайжруулах, үндэсний үйлдвэрлэгчид, тариаланчдын шилдэг бараа бүтээгдэхүүн, шинэ ургацын дээжийг хэрэглэгч түмэнд хүргэх зорилгоор “Эрүүл хүнс-Эрүүл Монгол хүн” уриан дор “Алтай түншлэл 2017” үзэсгэлэн худалдааг аймгийн Засаг даргын тамгын газар, Хүнс хөдөө аж ахуйн газар,  Хөдөлмөр, халамжийн үйлчилгээний газар, Стандарт Хэмжилзүйн хэлтэс, Мэргэжлийн хяналтын газар, Есөнбулаг сумын Засаг даргын тамгын газар, Дэлхийн Зөн Монгол ОУБ-ын Говь-Алтай ОНХХ, “Дэлхийн байгаль хамгаалах сан”  зэрэг байгууллагууд хамтран 09 дүгээр сарын 24, 25-ны өдрүүдэд Алтай хотод 14 дэхь жилдээ зохион байгууллаа.  

Энэ жилийн үзэсгэлэн худалдааны онцлог нь номинаци тус бүрийг аймгийн бахархалт амьтан болох “Мазаалай” цом, мөнгөн шагналаар шагнаж урамшуулан, үзэсгэлэн худалдаанд оролцогчдын талбайн түрээсийг 40 хувиар хямдруулж, 18 номинациар 36 бүтээгдэхүүнийг шалгаруулан  цом, өргөмжлөл, мөнгөн шагналаар  шагналаа.

Үзэсгэлэнгийн  гран при шагналд цом, өргөмжлөл, 200000  төгрөгийн, Аймгийн Засаг даргын нэрэмжит шагналд цом, өргөмжлөл,150000 төгрөг, засаг даргын шилжин явах туг, номинаци бүрийн тэргүүн байранд цом, өргөмжлөл 120000 төгрөг, дэд байранд цом өргөмжлөл 100000 төгийн шагналуудыг олголоо.

 “Алтай түншлэл-2017” үзэсгэлэн худалдаанд 120 гаруй жижиг, дунд үйлдвэрлэл, үйлчилгээ эрхлэгчид,  үндэсний хувцас, гутал, төмс хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, сүү цагаан идээ, гар урлал, гэрийн тавилга, нийтийн хоол зэрэг  80 гаруй нэр төрлийн, бүтээгдэхүүнүүдийг  үзүүлэн сурталчилж,  81 сая төгрөгийн борлуулалт хийлээ.

Үзэсгэлэн худалдааны 40 хувийг сүү цагаан идээ, 35 хувийг төмс, хүнсний ногоо,  15 хувийг хөнгөн үйлдвэрийн бүтээгдэхүүн, үлдсэн 10 хувийг  хүнсний болон  бусад нэрийн бүтээгдэхүүнүүд эзэлж байна.  

“Алтай түншлэл-2017” үзэсгэлэн худалдаанд шалгарсан иргэп аж ахуйн нэгж, бүтээгдхүүнүүд

Номинаци/шагнал

Байр

Шалгарсан бүтээгдэхүүн

Оролцогчийн нэр / Аймаг/сум

1

Үзэсгэлэнгийн Гранпри

 

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Сүлжмэл эдлэл

Г.Байгальмаа

Есөнбулаг

2

Аймгийн засаг даргын нэрэмжит шилжин явах туг

АЗДТГ

 

Шилжин явах туг цом,  өргөмжлөл, мөнгөн шагнал

Төмс, хүнсний ногоо

Д.Лхаажав

Халиун сум

3

МҮХАҮТ-ийн шагнал

ХАҮТ

 

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Цагаан идээ

С.Оюунгэрэл

Цогт сум

4

Хөдөлмөрийн хэлтсийн шагнал

 

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Гурилан бүтээгдэхүүн

BOB’s bakery

Есөнбулаг сум

5

Экологийн цэвэр бүтээгдэхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Бэсрэг алим

Н.Отгонбаатар

Бигэр сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Суль, цулхирын гурил

Р.Эрдэнэцэцэг

Хөхморьт

6

Үзэсгэлэнгийн хамгийн эрэлттэй бүтээгдэхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Цагаан идээ

Суман хайрхан

малчны бүлэг

Эрдэнэ сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Улаан хальст сармис

Д. Эрдэнэбаатар

Тайшир сум

7

Шилдэг сав баглаа боодол

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Ингэн булаг хорхой ааруулын даавуун уут

“Ингэн булаг” хоршоо

Бигэр сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Цөцгийтэй хорхой ааруулын уут

В.Чинбат

Цээл сум

8

Хүнсний салбарын шилдэг бүтээгдэхүүн

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Талх нарийн боов

“Энхлэн бэйкери” ХХК

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Амтлаг чипсэн ааруул

Д.Хишигт

Есөнбулаг

9

Хөнгөн үйлдвэрийн шилдэг бүтээгдэхүүн

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Үндэсний хувцас

“Хараат хайрхан”

оёдлын бүлэг

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Буриад гутал

Д.Нямаа

Есөнбулаг

10

Шилдэг үйлдвэрлэгч өрх

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Суран эдлэл

П.Буяннэмэх

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Гэрийн бүслүүр

Я.Энхтуяа

Төгрөг сум

11

Газар тариалангийн шилдэг бүтээгдхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Төмс, хүнсний ногоо

“Түмэн арвай” хоршоо

Халиун сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Төмс, хүнсний ногоо

Б.Түвшинбаяр

Есөнбулаг сум

12

Шилдэг сүү цагаан идээ

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Ааруул, цагаан идээ

Д.Оюунцэцэг

Жаргалан сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Ааруул, цагаан идээ

М.Баярмаа

Бугат сум

13

Импортыг орлох шилдэг

Бүтээгдэхүүн

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал л

Гэрийн модон тавилга

“Уран хийц” модон

 эдлэлийн цех

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Сүлжмэл эдлэл

Б.Санчирсүрэн

Баян-Уул сум

14

Хэрэглэгчдийн сэтгэлд нийцсэн бүтээгдэхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Цагаан идээ

О.Энхсайхан

Чандмань сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Цагаан идээ

Д.Ууганцэцэг

Цогт сум

15

Гар урлалын шилдэг бүтээгдэхүүн

 

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Модон сийлбэр

Д.Галбат

Гуулин тосгон

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Зүү ороох оёдол

П.Даваасүрэн

Есөнбулаг сум

16

Хоршоо, бүлэг нөхөрлөлийн  шилдэг бүтээгдэхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Сүлжмэл ааруул

Баян шарга өрхийн аж ахуй У.Болдбаатар

Шарга сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Мал аж ахуйн тоноглол

Дарив урлан малчдын бүлэг

Дарив сум

17

Нийтийн хоолны шилдэг үйлдвэрлэгч

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

 

“Дөл” цайны газар

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

 

“Ентүм трейвэл” ХХК

Есөнбулаг сум

 

18

Үзэсгэлэнгийн онцлох бүтээгдэхүүн

Тэргүүн байр

Цом, өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Арьсан эдлэл

П.Батмөнх

Есөнбулаг сум

Дэд

байр

Өргөмжлөл,

мөнгөн шагнал

Дархан хөрлөг сийлбэртэй авдар

У.Чойжамц

Төгрөг сум

 

НИЙТЭЛСЭН: 2017-09-27 16:40:36